Soccer Ireland Banner
Soccer Ireland Home Page
Football Clubs Listed
Football Encyclopaedia  button
Saipan Incident & Roy Keane
Irish Football > Football Leagues of Ireland > League of Ireland > First Division 2010 Fixtures
League of Ireland Logo

League of Ireland


League of Ireland First Division Fixtures List for 2010 Season

The following is a detailed list of the League of Ireland First Division fixtures for the 2010 season. It includes the football teams involved, dates, times and venues for every match during the 2010 season as announced by the FAI on 17th February 2010. follow this link for the 2010 Premier Division League of Ireland Fixtures.

Please note that these fixtures may change pending the decision of the Independent Club Licensing Committee.

SERIES NO. 1
Fri. 5 March Derry City v Foras Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 5 March Mervue United v Limerick Terryland Park 7.45 pm
Fri. 5 March Waterford United v Wexford Youths R.S.C. 7.45 pm
Fri. 5 March Shelbourne v Monaghan United Tolka Park 8.00 pm
Sat. 6 March Salthill Devon v Athlone Town Drom 7.00 pm
Sat. 6 March Longford Town v Finn Harps Flancare Park 7.30 pm


SERIES NO. 2
Fri. 12 March Limerick v Derry City Jackman Park 7.45 pm
Fri. 12 March Finn Harps v Salthill Devon Finn Park 8.00 pm
Fri. 12 March Monaghan United v Longford Town Gortakeegan 8.00 pm
Sat. 13 March Athlone Town v Mervue United Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun.14 March Wexford Youths v Shelbourne Ferrycarrig Park 2.00 pm
Sun.14 March Foras v Waterford United To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 3
Fri. 19 March Limerick v Longford Town Jackman Park 7.45 pm
Fri. 19 March Mervue United v Wexford Youths Terryland Park 7.45 pm
Fri. 19 March Waterford United v Derry City R.S.C. 7.45 pm
Fri. 19 March Monaghan United v Finn Harps Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 19 March Shelbourne v Salthill Devon Tolka Park 8.00 pm
Sat. 20 March Athlone Town v Foras Athlone Town Stadium 7.30 pm

MIDWEEK – EA SPORTS CUP PRELIMINARY ROUND

SERIES NO. 4
Fri. 26 March Derry City v Athlone Town Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 26 March Finn Harps v Limerick Finn Park 8.00 pm
Sat. 27 March Salthill Devon v Waterford United Drom 7.00 pm
Sat. 27 March Longford Town v Shelbourne Flancare Park 7.30 pm
Sun. 28 March Wexford Youths v Monaghan United Ferrycarrig Park 2.00 pm
Sun. 28 March Foras v Mervue United To Be Announced 3.00 pm


SERIES NO. 5
Fri. 2 April Limerick v Foras Jackman Park 7.45 pm
Fri. 2 April Monaghan United v Athlone Town Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 2 April Shelbourne v Finn Harps Tolka Park 8.00 pm
Sat. 3 April Mervue United v Waterford United Terryland Park 7.00 pm
Sat. 3 April Longford Town v Derry City Flancare Park 7.30 pm
Sun. 4 April Wexford Youths v Salthill Devon Ferrycarrig Park 2.00 pm

SERIES NO. 6
Fri. 9 April Foras v Longford Town To Be Announced 7.45 pm
Fri. 9 April Derry City v Mervue United Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 9 April Waterford United v Limerick R.S.C. 7.45 pm
Fri. 9 April Finn Harps v Wexford Youths Finn Park 8.00 pm
Sat. 10 April Salthill Devon v Monaghan United Drom 7.00 pm
Sat. 10 April Athlone Town v Shelbourne Athlone Town Stadium 7.30 pm

MIDWEEK – EA SPORTS CUP FIRST ROUND

SERIES NO. 7
Fri. 16 April Finn Harps v Athlone Town Finn Park 8.00 pm
Fri. 16 April Monaghan United v Waterford United Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 16 April Shelbourne v Foras Tolka Park 8.00 pm
Sat. 17 April Salthill Devon v Limerick Drom 7.00 pm
Sat. 17 April Longford Town v Mervue United Flancare Park 7.30 pm
Sun.18 April Wexford Youths v Derry City Ferrycarrig Park 2.00 pm

SERIES NO. 8
Fri. 23 April Derry City v Shelbourne Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 23 April Limerick v Wexford Youths Jackman Park 7.45 pm
Fri. 23 April Waterford United v Finn Harps R.S.C. 7.45 pm
Sat. 24 April Mervue United v Salthill Devon Terryland Park 7.00 pm
Sat. 24 April Athlone Town v Longford Town Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun. 25 April Foras v Monaghan United To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 9
Fri. 30 April Finn Harps v Foras Finn Park 8.00 pm
Fri. 30 April Monaghan United v Limerick Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 30 April Shelbourne v Mervue United Tolka Park 8.00 pm
Fri. 30 April Wexford Youths v Athlone Town Ferrycarrig Park 8.00 pm
Sat. 1 May Salthill Devon v Derry City Drom 7.00 pm
Sat. 1 May Longford Town v Waterford United Flancare Park 7.30 pm

MIDWEEK - SERIES NO. 10
Mon. 3 May Limerick v Shelbourne Jackman Park 7.45 pm
Mon. 3 May Mervue United v Monaghan United Terryland Park 7.45 pm
Tues. 4 May Foras v Salthill Devon To Be Announced 7.45 pm
Tues. 4 May Derry City v Finn Harps Brandywell Stadium 7.45 pm
Tues. 4 May Longford Town v Wexford Youths Flancare Park 7.45 pm
Tues. 4 May Waterford United v Athlone Town R.S.C. 7.45 pm

SERIES NO. 11
Fri. 7 May Finn Harps v Mervue United Finn Park 8.00 pm
Fri. 7 May Monaghan United v Derry City Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 7 May Shelbourne v Waterford United Tolka Park 8.00 pm
Fri. 7 May Wexford Youths v Foras Ferrycarrig Park 8.00 pm
Sat. 8 May Salthill Devon v Longford Town Drom 7.00 pm
Sat. 8 May Athlone Town v Limerick Athlone Town Stadium 7.30 pm

MIDWEEK – EA SPORTS CUP SECOND ROUND

SERIES NO. 12
Fri. 14 May Limerick v Mervue United Jackman Park 7.45 pm
Fri. 14 May Finn Harps v Longford Town Finn Park 8.00 pm
Fri. 14 May Monaghan United v Shelbourne Gortakeegan 8.00 pm
Sat. 15 May Athlone Town v Salthill Devon Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun. 16 May Wexford Youths v Waterford United Ferrycarrig Park 2.00 pm
Sun. 16 May Foras v Derry City To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 13
Fri. 21 May Salthill Devon v Finn Harps Drom 7.00 pm
Fri. 21 May Longford Town v Monaghan United Flancare Park 7.30 pm
Fri. 21 May Derry City v Limerick Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 21 May Waterford United v Foras R.S.C. 7.45 pm
Fri. 21 May Shelbourne v Wexford Youths Tolka Park 8.00 pm
Sun. 23 May Mervue United v Athlone Town Terryland Park 3.00 pm

SERIES NO. 14
Sat. 29 May Salthill Devon v Shelbourne Drom 7.00 pm
Sat. 29 May Longford Town v Limerick Flancare Park 7.30 pm
Sat. 29 May Derry City v Waterford United Brandywell Stadium 7.45 pm
Sat. 29 May Finn Harps v Monaghan United Finn Park 8.00 pm
Sun. 30 May Wexford Youths v Mervue United Ferrycarrig Park 2.00 pm
Sun. 30 May Foras v Athlone Town To Be Announced 3.00 pm

MIDWEEK – EA SPORTS CUP QUARTER-FINALS

WEEKEND ENDING SUNDAY 6th JUNE – FAI FORD CUP THIRD ROUND

MIDWEEK - SERIES NO. 15
Tues. 8 June Athlone Town v Derry City Athlone Town Stadium 7.45 pm
Tues. 8 June Limerick v Finn Harps Jackman Park 7.45 pm
Tues. 8 June Mervue United v Foras Terryland Park 7.45 pm
Tues. 8 June Waterford United v Salthill Devon R.S.C. 7.45 pm
Tues. 8 June Monaghan United v Wexford Youths Gortakeegan 8.00 pm
Tues. 8 June Shelbourne v Longford Town Tolka Park 8.00 pm

THURSDAY, 10th JUNE – THURSDAY, 24th JUNE (inclusive) – NO FIXTURES

SERIES NO. 16
Fri. 25 June Derry City v Longford Town Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 25 June Waterford United v Mervue United R.S.C. 7.45 pm
Fri. 25 June Finn Harps v Shelbourne Finn Park 8.00 pm
Sat. 26 June Salthill Devon v Wexford Youths Drom 7.00 pm
Sat. 26 June Athlone Town v Monaghan United Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun. 27 June Foras v Limerick To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 17
Fri. 2 July Limerick v Waterford United Jackman Park 7.45 pm
Fri. 2 July Mervue United v Derry City Terryland Park 7.45 pm
Fri. 2 July Monaghan United v Salthill Devon Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 2 July Shelbourne v Athlone Town Tolka Park 8.00 pm
Sat. 3 July Longford Town v Foras Flancare Park 7.30 pm
Sun. 4 July Wexford Youths v Finn Harps Ferrycarrig Park 2.00 pm

SERIES NO. 18
Fri. 9 July Derry City v Wexford Youths Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 9 July Limerick v Salthill Devon Jackman Park 7.45 pm
Fri. 9 July Mervue United v Longford Town Terryland Park 7.45 pm
Fri. 9 July Waterford United v Monaghan United R.S.C. 7.45 pm
Sat. 10 July Athlone Town v Finn Harps Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun. 11 July Foras v Shelbourne To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 19
Fri. 16 July Finn Harps v Waterford United Finn Park 8.00 pm
Fri. 16 July Monaghan United v Foras Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 16 July Shelbourne v Derry City Tolka Park 8.00 pm
Sat. 17 July Salthill Devon v Mervue United Drom 7.00 pm
Sat. 17 July Longford Town v Athlone Town Flancare Park 7.30 pm
Sun. 18 July Wexford Youths v Limerick Ferrycarrig Park 2.00 pm

SERIES NO. 20
Fri. 23 July Derry City v Salthill Devon Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 23 July Limerick v Monaghan United Jackman Park 7.45 pm
Fri. 23 July . Waterford United v Longford Town R.S.C. 7.45 pm
Sat. 24 July Mervue United v Shelbourne Terryland Park 7.00 pm
Sat. 24 July Athlone Town v Wexford Youths Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun. 25 July Foras v Finn Harps To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 21
Fri. 30 July Finn Harps v Derry City Finn Park 8.00 pm
Fri. 30 July Monaghan United v Mervue United Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 30 July Shelbourne v Limerick Tolka Park 8.00 pm
Sat. 31 July Salthill Devon v Foras Drom 7.00 pm
Sat. 31 July Athlone Town v Waterford United Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun. 1 August Wexford Youths v Longford Town Ferrycarrig Park 2.00 pm

MONDAY, 2nd AUGUST – EA SPORTS CUP SEMI-FINALS

SERIES NO. 22
Fri. 6 August Derry City v Monaghan United Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 6 August Limerick v Athlone Town Jackman Park 7.45 pm
Fri. 6 August Waterford United v Shelbourne R.S.C. 7.45 pm
Sat. 7 August Mervue United v Finn Harps Terryland Park 7.00 pm
Sat. 7 August Longford Town v Salthill Devon Flancare Park 7.30 pm
Sun. 8 August Foras v Wexford Youths To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 23
Fri. 13 August Derry City v Foras Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 13 August Mervue United v Limerick Terryland Park 7.45 pm
Fri. 13 August Waterford United v Wexford Youths R.S.C. 7.45 pm
Fri. 13 August Shelbourne v Monaghan United Tolka Park 8.00 pm
Sat. 14 August Salthill Devon v Athlone Town Drom 7.00 pm
Sat. 14 August Longford Town v Finn Harps Flancare Park 7.30 pm

SERIES NO. 24
Fri. 20 August Limerick v Derry City Jackman Park 7.45 pm
Fri. 20 August Finn Harps v Salthill Devon Finn Park 8.00 pm
Fri. 20 August Monaghan United v Longford Town Gortakeegan 8.00 pm
Sat. 21 August Athlone Town v Mervue United Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun. 22 August Wexford Youths v Shelbourne Ferrycarrig Park 2.00 pm
Sun. 22 August Foras v Waterford United To Be Announced 3.00 pm

WEEKEND ENDING SUNDAY 29th AUGUST – FAI FORD CUP FOURTH ROUND

SERIES NO. 25
Fri. 3 September Limerick v Longford Town Jackman Park 7.45 pm
Fri. 3 September Waterford United v Derry City R.S.C. 7.45 pm
Fri. 3 September Monaghan United v Finn Harps Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 3 September Shelbourne v Salthill Devon Tolka Park 8.00 pm
Sat. 4 September Mervue United v Wexford Youths Terryland Park 7.00 pm
Sat. 4 September Athlone Town v Foras Athlone Town Stadium 7.30 pm

SERIES NO. 26
Fri. 10 September Derry City v Athlone Town Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 10 September Finn Harps v Limerick Finn Park 8.00 pm
Sat. 11 September Salthill Devon v Waterford United Drom 7.00 pm
Sat. 11 September Longford Town v Shelbourne Flancare Park 7.30 pm
Sun. 12 September Wexford Youths v Monaghan United Ferrycarrig Park 2.00 pm
Sun. 12 September Foras v Mervue United To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 27 & FAI FORD CUP QUARTER-FINALS

Fri. 17 September Limerick v Foras Jackman Park 7.45 pm
Fri. 17 September Mervue United v Waterford United Terryland Park 7.45 pm
Fri. 17 September Monaghan United v Athlone Town Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 17 September Shelbourne v Finn Harps Tolka Park 8.00 pm
Sat. 18 September Longford Town v Derry City Flancare Park 7.30 pm
Sun. 19 September Wexford Youths v Salthill Devon Ferrycarrig Park 2.00 pm

SERIES NO. 28
Fri. 24 September Derry City v Mervue United Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 24 September Waterford United v Limerick R.S.C. 7.45 pm
Fri. 24 September Finn Harps v Wexford Youths Finn Park 8.00 pm
Sat. 25 September Salthill Devon v Monaghan United Drom 7.00 pm
Sat. 25 September Athlone Town v Shelbourne Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun. 26 September Foras v Longford Town To Be Announced 3.00 pm

SATURDAY, 26th SEPTEMBER – EA SPORTS CUP FINAL

SERIES NO. 29
Fri. 1 OcTo Ber Finn Harps v Athlone Town Finn Park 8.00 pm
Fri. 1 OcTo Ber Monaghan United v Waterford United Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 1 OcTo Ber Shelbourne v Foras Tolka Park 8.00 pm
Sat. 2 OcTo Ber Salthill Devon v Limerick Drom 7.00 pm
Sat. 2 OcTo Ber Longford Town v Mervue United Flancare Park 7.30 pm
Sun. 3 OcTo Ber Wexford Youths v Derry City Ferrycarrig Park 2.00 pm

SERIES NO. 30
Fri. 8 OcTo Ber Derry City v Shelbourne Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 8 OcTo Ber Limerick v Wexford Youths Jackman Park 7.45 pm
Fri. 8 OcTo Ber Waterford United v Finn Harps R.S.C. 7.45 pm
Sat. 9 OcTo Ber Mervue United v Salthill Devon Terryland Park 7.00 pm
Sat. 9 OcTo Ber Athlone Town v Longford Town Athlone Town Stadium 7.30 pm
Sun. 10 OcTo Ber Foras v Monaghan United To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 31 & FAI FORD CUP SEMI-FINALS

Fri. 15 OcTo Ber Finn Harps v Foras Finn Park 8.00 pm
Fri. 15 OcTo Ber Monaghan United v Limerick Gortakeegan 8.00 pm
Fri. 15 OcTo Ber Shelbourne v Mervue United Tolka Park 8.00 pm
Sat. 16 OcTo Ber Salthill Devon v Derry City Drom 7.00 pm
Sat. 16 OcTo Ber Longford Town v Waterford United Flancare Park 7.30 pm
Sun. 17 OcTo Ber Wexford Youths v Athlone Town Ferrycarrig Park 2.00 pm

SERIES NO. 32
Fri. 22 OcTo Ber Derry City v Finn Harps Brandywell Stadium 7.45 pm
Fri. 22 OcTo Ber Limerick v Shelbourne Jackman Park 7.45 pm
Fri. 22 OcTo Ber Waterford United v Athlone Town R.S.C. 7.45 pm
Sat. 23 OcTo Ber Mervue United v Monaghan United Terryland Park 7.00 pm
Sat. 23 OcTo Ber Longford Town v Wexford Youths Flancare Park 7.30 pm
Sun. 24 OcTo Ber Foras v Salthill Devon To Be Announced 3.00 pm

SERIES NO. 33
Sat. 30 OcTo Ber Athlone Town v Limerick Athlone Town Stadium 7.45 pm
Sat. 30 OcTo Ber Finn Harps v Mervue United Finn Park 7.45 pm
Sat. 30 OcTo Ber Monaghan United v Derry City Gortakeegan 7.45 pm
Sat. 30 OcTo Ber Salthill Devon v Longford Town Drom 7.45 pm
Sat. 30 OcTo Ber Shelbourne v Waterford United Tolka Park 7.45 pm
Sat. 30 OcTo Ber Wexford Youths v Foras Ferrycarrig Park 7.45 pm

PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF SERIES
Tues. 2 November 8th placed Premier v 9th placed Premier Match A
Tues. 2 November 2nd placed First v 3rd placed First Match B
Fri. 5 November Winner of Match B v Loser of Match A
Mon. 8 November Loser of Match A v Winner of Match B

SUNDAY, 14th NOVEMBER – FAI FORD CUP FINAL

2010 League of Ireland Premier Division Fixtures


Bookmark and Share

Custom Search

Irish Soccer Leagues

AFL - Amateur Football League
AUL - Athletic Union League
Carlow & District Football League
DDSL - Dublin and District Schoolboy League
Inishowen Football League
Kildare & District Underage League
Limerick Desmond League

Meath & District League
NDSL - North Dublin Schoolboys / Girls League
SDFL - South Dublin Football League
Munster Soccer Leagues
West Cork Schoolboys Football League
Wexford Football League
Irish Soccer Information
Irish Football Club Directory Irish Soccer Leagues Women's Soccer in Ireland
Dublin Football Clubs Football Association of Ireland Irish Soccer Players
Dublin Football Clubs by Area Irish Football Club Websites Futsal in Ireland
Irish Soccer Managers
Aviva Stadium
Irish Soccer Results
Irish Football History
Football Books
Football Pundits
Irish Soccer Referees
Irish Football Quotes
Republic of Ireland Managers
League of Ireland
Irish Qualifier Results
Irish Football Statistics
Ireland's 2018 World Cup Group - Euro 2016 Qualification Campaign - Euro 2016 Appearances
Euro 2016 Play-Offs - Republic of Ireland FIFA Rankings

Irish Soccer - Saipan Incident - Link to Soccer Ireland - Contact Us
Sitemap - Dublin Clubs Sitemap - Non-Irish Sitemap - Saipan Sitemap

© 2009-2017 Soccer-Ireland.com. All rights reserved