Soccer Ireland Banner
Soccer Ireland Home Page
Football Clubs Listed
Football Encyclopaedia  button
Saipan Incident & Roy Keane
Irish Football > Football Leagues of Ireland > League of Ireland > Premier Division 2010 Fixtures
League of Ireland Logo

League of Ireland


League of Ireland Premier Division Fixtures List for 2010 Season

The following is a detailed list of the League of Ireland Premier Division fixtures for the 2010 season. It includes the football teams involved, dates, times and venues for every match during the 2010 season as announced by the FAI on 17th February 2010. Follow this link for the 2010 Season First Division Fixtures.

Please note that these fixtures may change pending the decision of the Independent Club Licensing Committee and the outcome of a High Court case involving Bray Wanderers, which is due for mention on Monday, February 22nd.

SERIES NO. 1
Fri. 5 March Bohemians v Sporting Fingal Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 5 March Bray Wanderers v Dundalk Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 5 March Drogheda United v U.C.D. United Park 7.45 pm
Fri. 5 March St. Patrick’s Athletic v Galway United Richmond Park 7.45 pm
Sat. 6 March Sligo Rovers v Shamrock Rovers The Showgrounds 7.45 pm

SERIES NO. 2
Fri. 12 March Dundalk v Drogheda United Oriel Park 7.45 pm
Fri. 12 March Sporting Fingal v Sligo Rovers Morton Stadium 7.45 pm
Mon. 15 March Galway United v Bray Wanderers Terryland Park 7.45 pm
Mon. 15 March U.C.D. v Bohemians The UCD Bowl 7.45 pm
Mon. 15 March Shamrock Rovers v St. Patrick’s Athletic Tallaght Stadium 8.00 pm

SERIES NO. 3
Fri. 19 March Bray Wanderers v Sporting Fingal Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 19 March Drogheda United v Bohemians United Park 7.45 pm
Fri. 19 March St. Patrick’s Athletic v U.C.D. Richmond Park 7.45 pm
Fri. 19 March Shamrock Rovers v Dundalk Tallaght Stadium 8.00 pm
Sat. 20 March Sligo Rovers v Galway United The Showgrounds 7.45 pm

SERIES NO. 4
Fri. 26 March Bohemians v Sligo Rovers Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 26 March Dundalk v St. Patrick’s Athletic Oriel Park 7.45 pm
Fri. 26 March Galway United v Shamrock Rovers Terryland Park 7.45 pm
Fri. 26 March Sporting Fingal v Drogheda United Morton Stadium 7.45 pm
Fri. 26 March U.C.D. v Bray Wanderers The UCD Bowl 7.45 pm
MIDWEEK – EA SPORTS CUP PRELIMINARY ROUND (No Premier Division Clubs involved)



SERIES NO. 5
Fri. 2 April Bray Wanderers v Bohemians Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 2 April Drogheda United v Sligo Rovers United Park 7.45 pm
Fri. 2 April Galway United v Dundalk Terryland Park 7.45 pm
Fri. 2 April St. Patrick’s Athletic v Sporting Fingal Richmond Park 7.45 pm
Fri. 2 April Shamrock Rovers v U.C.D. Tallaght Stadium 8.00 pm

MIDWEEK - SERIES NO. 6
Mon. 5 April Bohemians v St. Patrick’s Athletic Dalymount Park 7.45 pm
Mon. 5 April Drogheda United v Bray Wanderers United Park 7.45 pm
Mon. 5 April Sligo Rovers v Dundalk The Showgrounds 7.45 pm
Mon. 5 April Sporting Fingal v Shamrock Rovers Morton Stadium 7.45 pm
Mon. 5 April U.C.D. v Galway United The UCD Bowl 7.45 pm

SERIES NO. 7
Fri. 9 April Bray Wanderers v Sligo Rovers Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 9 April Dundalk v U.C.D. Oriel Park 7.45 pm
Fri. 9 April Galway United v Sporting Fingal Terryland Park 7.45 pm
Fri. 9 April St. Patrick’s Athletic v Drogheda United Richmond Park 7.45 pm
Fri. 9 April Shamrock Rovers v Bohemians Tallaght Stadium 8.00 pm

MIDWEEK – EA SPORTS CUP FIRST ROUND

SERIES NO. 8
Fri. 16 April Bohemians v Galway United Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 16 April Bray Wanderers v St. Patrick’s Athletic Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 16 April Drogheda United v Shamrock Rovers United Park 7.45 pm
Fri. 16 April Sporting Fingal v Dundalk Morton Stadium 7.45 pm
Sat. 17 April Sligo Rovers v U.C.D. The Showgrounds 7.45 pm

SERIES NO. 9
Fri. 23 April Dundalk v Bohemians Oriel Park 7.45 pm
Fri. 23 April Galway United v Drogheda United Terryland Park 7.45 pm
Fri. 23 April St. Patrick’s Athletic v Sligo Rovers Richmond Park 7.45 pm
Fri. 23 April U.C.D. v Sporting Fingal The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 23 April Shamrock Rovers v Bray Wanderers Tallaght Stadium 8.00 pm

MIDWEEK - SERIES NO. 10
Mon. 26 April Dundalk v Bray Wanderers Oriel Park 7.45 pm
Mon. 26 April Galway United v St. Patrick’s Athletic Terryland Park 7.45 pm
Mon. 26 April Sporting Fingal v Bohemians Morton Stadium 7.45 pm
Mon. 26 April U.C.D. v Drogheda United The UCD Bowl 7.45 pm
Mon. 26 April Shamrock Rovers v Sligo Rovers Tallaght Stadium 8.00 pm

SERIES NO. 11
Fri. 30 April Bohemians v U.C.D. Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 30 April Bray Wanderers v Galway United Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 30 April Drogheda United v Dundalk United Park 7.45 pm
Fri. 30 April St. Patrick’s Athletic v Shamrock Rovers Richmond Park 7.45 pm
Sat. 1 May Sligo Rovers v Sporting Fingal The Showgrounds 7.45 pm

MIDWEEK - SERIES NO. 12
Mon. 3 May Bohemians v Drogheda United Dalymount Park 7.45 pm
Mon. 3 May Dundalk v Shamrock Rovers Oriel Park 7.45 pm
Mon. 3 May U.C.D. v St. Patrick’s Athletic The UCD Bowl 7.45 pm
Tues. 4 May Galway United v Sligo Rovers Terryland Park 7.45 pm
Tues. 4 May Sporting Fingal v Bray Wanderers Morton Stadium 7.45 pm

SERIES NO. 13
Fri. 7 May Bray Wanderers v U.C.D. Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 7 May Drogheda United v Sporting Fingal United Park 7.45 pm
Fri. 7 May St. Patrick’s Athletic v Dundalk Richmond Park 7.45 pm
Fri. 7 May Shamrock Rovers v Galway United Tallaght Stadium 8.00 pm
Sat. 8 May Sligo Rovers v Bohemians The Showgrounds 7.45 pm

MIDWEEK – EA SPORTS CUP SECOND ROUND

SERIES NO. 14
Fri. 14 May Bohemians v Bray Wanderers Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 14 May Dundalk v Galway United Oriel Park 7.45 pm
Fri. 14 May Sporting Fingal v St. Patrick’s Athletic Morton Stadium 7.45 pm
Fri. 14 May U.C.D. v Shamrock Rovers The UCD Bowl 7.45 pm
Sat. 15 May Sligo Rovers v Drogheda United The Showgrounds 7.45 pm

SERIES NO. 15
Fri. 21 May Bray Wanderers v Drogheda United Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 21 May Dundalk v Sligo Rovers Oriel Park 7.45 pm
Fri. 21 May Galway United v U.C.D. Terryland Park 7.45 pm
Fri. 21 May St. Patrick’s Athletic v Bohemians Richmond Park 7.45 pm
Fri. 21 May Shamrock Rovers v Sporting Fingal Tallaght Stadium 8.00 pm

SERIES NO. 16
Sat. 29 May Bohemians v Shamrock Rovers Dalymount Park 7.45 pm
Sat. 29 May Drogheda United v St. Patrick’s Athletic United Park 7.45 pm
Sat. 29 May Sporting Fingal v Galway United Morton Stadium 7.45 pm
Sat. 29 May Sligo Rovers v Bray Wanderers The Showgrounds 7.45 pm
Sat. 29 May U.C.D. v Dundalk The UCD Bowl 7.45 pm

MIDWEEK – EA SPORTS CUP QUARTER-FINALS

WEEKEND ENDING SUNDAY 6th JUNE – FAI FORD CUP THIRD ROUND

MIDWEEK - SERIES NO. 17
Tues. 8 June Dundalk v Sporting Fingal Oriel Park 7.45 pm
Tues. 8 June Galway United v Bohemians Terryland Park 7.45 pm
Tues. 8 June St. Patrick’s Athletic v Bray Wanderers Richmond Park 7.45 pm
Tues. 8 June U.C.D. v Sligo Rovers The UCD Bowl 7.45 pm
Tues. 8 June Shamrock Rovers v Drogheda United Tallaght Stadium 8.00 pm

THURSDAY, 10th JUNE – THURSDAY, 24th JUNE (inclusive) – NO FIXTURES

SERIES NO. 18
Fri. 25 June Bohemians v Dundalk Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 25 June Bray Wanderers v Shamrock Rovers Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 25 June Drogheda United v Galway United United Park 7.45 pm
Fri. 25 June Sporting Fingal v U.C.D. Morton Stadium 7.45 pm
Sat. 26 June Sligo Rovers v St. Patrick’s Athletic The Showgrounds 7.45 pm

SERIES NO. 19
Fri. 2 July Bohemians v Sporting Fingal Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 2 July Bray Wanderers v Dundalk Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 2 July Drogheda United v U.C.D. United Park 7.45 pm
Fri. 2 July St. Patrick’s Athletic v Galway United Richmond Park 7.45 pm
Sat. 3 July Sligo Rovers v Shamrock Rovers The Showgrounds 7.45 pm

MIDWEEK - SERIES NO. 20
Mon. 5 July Dundalk v Drogheda United Oriel Park 7.45 pm
Mon. 5 July Galway United v Bray Wanderers Terryland Park 7.45 pm
Mon. 5 July U.C.D. v Bohemians The UCD Bowl 7.45 pm
Tues. 6 July Sporting Fingal v Sligo Rovers Morton Stadium 7.45 pm
Tues. 6 July Shamrock Rovers v St. Patrick’s Athletic Tallaght Stadium 8.00 pm

SERIES NO. 21
Fri. 9 July Bray Wanderers v Sporting Fingal Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 9 July Drogheda United v Bohemians United Park 7.45 pm
Fri. 9 July St. Patrick’s Athletic v U.C.D. Richmond Park 7.45 pm
Fri. 9 July Shamrock Rovers v Dundalk Tallaght Stadium 8.00 pm
Sat. 10 July Sligo Rovers v Galway United The Showgrounds 7.45 pm

SERIES NO. 22
Fri. 16 July Bohemians v Sligo Rovers Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 16 July Dundalk v St. Patrick’s Athletic Oriel Park 7.45 pm
Fri. 16 July Galway United v Shamrock Rovers Terryland Park 7.45 pm
Fri. 16 July Sporting Fingal v Drogheda United Morton Stadium 7.45 pm
Fri. 16 July U.C.D. v Bray Wanderers The UCD Bowl 7.45 pm

SERIES NO. 23
Fri. 23 July Bray Wanderers v Bohemians Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 23 July Drogheda United v Sligo Rovers United Park 7.45 pm
Fri. 23 July Galway United v Dundalk Terryland Park 7.45 pm
Fri. 23 July St. Patrick’s Athletic v Sporting Fingal Richmond Park 7.45 pm
Fri. 23 July Shamrock Rovers v U.C.D. Tallaght Stadium 8.00 pm

SERIES NO. 24
Fri. 30 July Bohemians v St. Patrick’s Athletic Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 30 July Drogheda United v Bray Wanderers United Park 7.45 pm
Fri. 30 July Sporting Fingal v Shamrock Rovers Morton Stadium 7.45 pm
Fri. 30 July U.C.D. v Galway United The UCD Bowl 7.45 pm
Sat. 31 July Sligo Rovers v Dundalk The Showgrounds 7.45 pm

MONDAY, 2nd AUGUST – EA SPORTS CUP SEMI-FINALS

SERIES NO. 25
Fri. 6 August Bray Wanderers v Sligo Rovers Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 6 August Dundalk v U.C.D. Oriel Park 7.45 pm
Fri. 6 August Galway United v Sporting Fingal Terryland Park 7.45 pm
Fri. 6 August St. Patrick’s Athletic v Drogheda United Richmond Park 7.45 pm
Fri. 6 August Shamrock Rovers v Bohemians Tallaght Stadium 8.00 pm

SERIES NO. 26
Fri. 13 August Bohemians v Galway United Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 13 August Bray Wanderers v St. Patrick’s Athletic Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 13 August Drogheda United v Shamrock Rovers United Park 7.45 pm
Fri. 13 August Sporting Fingal v Dundalk Morton Stadium 7.45 pm
Sat. 14 August Sligo Rovers v U.C.D. The Showgrounds 7.45 pm

SERIES NO. 27
Fri. 20 August Dundalk v Bohemians Oriel Park 7.45 pm
Fri. 20 August Galway United v Drogheda United Terryland Park 7.45 pm
Fri. 20 August St. Patrick’s Athletic v Sligo Rovers Richmond Park 7.45 pm
Fri. 20 August U.C.D. v Sporting Fingal Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 20 August Shamrock Rovers v Bray Wanderers Tallaght Stadium 8.00 pm
WEEKEND ENDING SUNDAY 29th AUGUST – FAI FORD CUP FOURTH ROUND

SERIES NO. 28
Fri. 3 September Dundalk v Bray Wanderers Oriel Park 7.45 pm
Fri. 3 September Galway United v St. Patrick’s Athletic Terryland Park 7.45 pm
Fri. 3 September Sporting Fingal v Bohemians Morton Stadium 7.45 pm
Fri. 3 September U.C.D. v Drogheda United The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 3 September Shamrock Rovers v Sligo Rovers Tallaght Stadium 8.00 pm

SERIES NO. 29
Fri. 10 September Bohemians v U.C.D. Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 10 September Bray Wanderers v Galway United Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 10 September Drogheda United v Dundalk United Park 7.45 pm
Fri. 10 September St. Patrick’s Athletic v Shamrock Rovers Richmond Park 7.45 pm
Fri. 10 September Sligo Rovers v Sporting Fingal The Showgrounds 7.45 pm

MIDWEEK - SERIES NO. 30
Mon. 13 September Bohemians v Drogheda United Dalymount Park 7.45 pm
Mon. 13 September Dundalk v Shamrock Rovers Oriel Park 7.45 pm
Mon. 13 September Galway United v Sligo Rovers Terryland Park 7.45 pm
Mon. 13 September Sporting Fingal v Bray Wanderers Morton Stadium 7.45 pm
Mon. 13 September U.C.D. v St. Patrick’s Athletic Carlisle Grounds 7.45 pm

WEEKEND ENDING SUNDAY 19th SEPTEMBER – FAI FORD CUP QUARTER-FINALS

SERIES NO. 31
Fri. 24 September Bray Wanderers v U.C.D. Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 24 September Drogheda United v Sporting Fingal United Park 7.45 pm
Fri. 24 September St. Patrick’s Athletic v Dundalk Richmond Park 7.45 pm
Fri. 24 September Shamrock Rovers v Galway United Tallaght Stadium 8.00 pm
Sat. 25 September Sligo Rovers v Bohemians The Showgrounds 7.45 pm

SATURDAY, 25th SEPTEMBER – EA SPORTS CUP FINAL

SERIES NO. 32
Fri. 1 October Bohemians ` v Bray Wanderers Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 1 October Dundalk v Galway United Oriel Park 7.45 pm
Fri. 1 October Sporting Fingal v St. Patrick’s Athletic Morton Stadium 7.45 pm
Fri. 1 October U.C.D. v Shamrock Rovers The UCD Bowl 7.45 pm
Sat. 2 October Sligo Rovers v Drogheda United The Showgrounds 7.45 pm

SERIES NO. 33
Fri. 8 October Bray Wanderers v Drogheda United Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 8 October Dundalk v Sligo Rovers Oriel Park 7.45 pm
Fri. 8 October Galway United v U.C.D. Terryland Park 7.45 pm
Fri. 8 October St. Patrick’s Athletic v Bohemians Richmond Park 7.45 pm
Fri. 8 October Shamrock Rovers v Sporting Fingal Tallaght Stadium 8.00 pm

SERIES NO. 34 & FAI FORD CUP SEMI-FINALS

Fri. 15 October Bohemians v Shamrock Rovers Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 15 October Drogheda United v St. Patrick’s Athletic United Park 7.45 pm
Fri. 15 October Sporting Fingal v Galway United Morton Stadium 7.45 pm
Fri. 15 October U.C.D. v Dundalk The UCD Bowl 7.45 pm
Sat. 16 October Sligo Rovers v Bray Wanderers The Showgrounds 7.45 pm

SERIES NO. 35
Fri. 22 October Dundalk v Sporting Fingal Oriel Park 7.45 pm
Fri. 22 October Galway United v Bohemians Terryland Park 7.45 pm
Fri. 22 October St. Patrick’s Athletic v Bray Wanderers Richmond Park 7.45 pm
Fri. 22 October U.C.D. v Sligo Rovers The UCD Bowl 7.45 pm
Fri. 22 October Shamrock Rovers v Drogheda United Tallaght Stadium 8.00 pm

SERIES NO. 36
Fri. 29 October Bohemians v Dundalk Dalymount Park 7.45 pm
Fri. 29 October Bray Wanderers v Shamrock Rovers Carlisle Grounds 7.45 pm
Fri. 29 October Drogheda United v Galway United United Park 7.45 pm
Fri. 29 October Sligo Rovers v St. Patrick’s Athletic The Showgrounds 7.45 pm
Fri. 29 October Sporting Fingal v U.C.D. Morton Stadium 7.45 pm

PROMOTION/RELEGATION PLAY-OFF SERIES
Tues. 2 November 8th placed Premier v 9th placed Premier Match A
Tues. 2 November 2nd placed First v 3rd placed First Match B
Fri. 5 November Winner of Match B v Loser of Match A
Mon. 8 November Loser of Match A v Winner of Match B

SUNDAY, 14th NOVEMBER – FAI FORD CUP FINAL

2010 Season League of Ireland First Division Fixtures


Bookmark and Share

Custom Search

Irish Soccer Leagues

AFL - Amateur Football League
AUL - Athletic Union League
Carlow & District Football League
DDSL - Dublin and District Schoolboy League
Inishowen Football League
Kildare & District Underage League
Limerick Desmond League

Meath & District League
NDSL - North Dublin Schoolboys / Girls League
SDFL - South Dublin Football League
Munster Soccer Leagues
West Cork Schoolboys Football League
Wexford Football League
Irish Soccer Information
Irish Football Club Directory Irish Soccer Leagues Women's Soccer in Ireland
Dublin Football Clubs Football Association of Ireland Irish Soccer Players
Dublin Football Clubs by Area Irish Football Club Websites Futsal in Ireland
Irish Soccer Managers
Aviva Stadium
Irish Soccer Results
Irish Football History
Football Books
Football Pundits
Irish Soccer Referees
Irish Football Quotes
Republic of Ireland Managers
League of Ireland
Irish Qualifier Results
Irish Football Statistics
Ireland's 2018 World Cup Group - Euro 2016 Qualification Campaign - Euro 2016 Appearances
Euro 2016 Play-Offs - Republic of Ireland FIFA Rankings

Irish Soccer - Saipan Incident - Link to Soccer Ireland - Contact Us
Sitemap - Dublin Clubs Sitemap - Non-Irish Sitemap - Saipan Sitemap

© 2009-2017 Soccer-Ireland.com. All rights reserved